Wiatr – pożądany czy nie?

Wiatr jest poziomym ruchem powietrza względem powierzchni ziemi.  Zazwyczaj wiatr wywoływany jest różnicą ciśnień atmosferycznych. Wiatr zawsze wieje z obszarów o wyższym ciśnieniu do obszarów o niższym ciśnieniu, nigdy odwrotnie. W średnich szerokościach geograficznych, ze względu na siłę Coriolisa, wiatr wieje zazwyczaj równolegle do linii takiego samego ciśnienia, jest to wiatr geograficzny nie wywoływany różnicą ciśnienia atmosferycznego. Wiatr jest jednym z najważniejszych składników pogody. Wyróżniamy wiatry stałe, które wieją niezmiennie w danych szerokościach geograficznych. Są to pasaty i antypasaty.

Wiatry okresowe, występują zależnie od pór roku, czy też części dnia. Takimi wiatrami są np. monsuny, bądź wiatry wiejące w dzień z morza do lądy, a w nocy z lądu do morza. Lokalne wiatry występują w zależności od ukształtowania powierzchni ziemi, szerokości geograficznej oraz lokalnych właściwości. Takimi wiatrami są: monsuny, bryzy, feny, wiatry dolinne, wiatry górskie. Również na pustyniach występują specyficzne wiatry: harmatan oraz chamsin. Coraz częściej zaczyna się stosować alternatywne źródła energii, tak też wiatr staje się powszechniej wykorzystywany.

Buduje się wiatraki, które wyłapują odpowiednią ilość energii wietrznej i przetwarzają ją na energię elektryczną. Oczywiście warunki do budowy elektrowni wiatrowych muszą być odpowiednie. Na Ziemi jednak nie brakuje wiatrów, które mogłyby być stale wykorzystywane. Wiatry bardzo często są nieprzewidywalne i w niektórych szerokościach geograficznych  nie wieją stale i dość mocno, aby można było je wykorzystać, dlatego energia wietrzna nie jest w pełni wykorzystywana.

Zdjęcie ze strony: Pixabay.com

Recent Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *